تفلیس:


همانطور که در مباحث قبلی گفته بودیم شهر پرجمعیت و محبوب تفلیس، پایتخت گرجستان است. شهری باشکوه و تاریخی که از اطراف با کوههایی احاطه شده است و در دوطرف از آن نیز رود کر قرار گرفته است. معمولا درباره هر شهر و منطقه ای از قدیم الایام افسانه و پیشینه ای دهان به دهان چرخیده است، اما درمورد تفلیس میگویند: در ابتدای قرن پنجم شاه واختانگ اول در میان جنگلی انبوه و سر به فلک کشیده به همراه شاهین خود مشغول شکار بود. شاهین قرقاولی را دید و چندین بار به او حمله کرد. پس از چندی هر دو پرنده سقوط کردند. همراهان پادشاه به دنبال شاهین سلطنتی رفتند و پرندگان را در چشمه های آب داغ کوهستان یافتند که هر دو جان خود را از دست داده بودند. پادشاه تحت تاثیر چشمه های آب گرم و بخار آن ها قرار گرفت، به گونه ای که دستور داد درختان جنگل را قطع کند و در این مکان شهری بنا کند و بدین گونه شهر تفلیس پا به عرصه زندگی گذاشت. امروزه میبینیم که گردشگران زیادی از ایران به تفلیس سفر میکنندو یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری شناخته شده است، مهمترین دلیلش هم این است که از لحاظ جغرافیایی بسیار نزدیک به کشور عزیزمان است و هم از لحاظ هزینه های سفر بسیار مناسب دیده شده است.
تفلیس در کل دارای آب و هوای مرطوبی میباشد زیرا غالب اقلیم قاره مرطوب آن را در بر گرفته است. تفلیس تابستانهایی فوق‌العاده گرم و زمستانهای تقریبا سردی است. میزان بارش در این شهر بسیار قابل توجه است و خاک حاصل خیزش ارمغانی از این برکت الهی میباشد. معمولا برای اقامت در تفلیس مرکز شهر را انتخاب میکنند. در این منطقه از شهر هتلهای زیادی وجود دارد و برای بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر بسیار آسوده خواهید بود زیرا از مرکز شهر به تمامی این مکان های دیدنی نزدیک تر هستید و دسترسی بسیار بالایی برای تفریح در این اماکن وجود دارد.
یکی از معروفترین خیابانهای تفلیس راستاولی نام دارد که رفت و آمد در آن بسیار زیاد است. زیرا مراکز مهم دولتی، موزه ها و اپرا، رستورانها، کلیساها، هتلها، کافه، پارک و مراکز خرید فراوانی در این خیابان وجود دارد. میدان آزادی در انتهای خیابان راستاولی به چشم میخورد. این خیابان هم در روشنایی روز و هم تاریکی شب بسیار دیدنی است. پیشنهاد میشود پیاده روی در این خیابان را حتما تجربه کنید.
از دیگر جاذبه های دیدنی تفلیس کلیسای متخی، حمام سولفور، دژ ناریکالا، کلیسای کاشوتی، موزه ملی گرجستان، موزه هنر، پل صلح، کلیسای جامع تثلیث،باغ گیاه‌شناسی ملی گرجستان، کلیسای متخی، دریاچه لاکپشت ، شهربازی تفلیس، تفلیس مال را می‌توان نام برد.

8 ratings4.5/5