اصطلاحات پروازی کدام است؟


اصطلاحات پرواز:

در مقالات قبل در مورد بلیط هواپیما، بلیط چارتر و بلیط سیستمی به صحبت پرداختیم در این مقاله انواع اصطلاحات پرواز را مورد بررسی قرار میدهیم.
برای تهیه بلیط لازم است اندکی در مورد اصطلاحات رایج در صنعت هواپیمایی آشنایی پیدا کنید تا بتوانید مانند یک مسافر کهنه کار بهترین قیمت بلیط و کمترین وقت را صرف نمائید.

پرواز های سیستمی همانگونه که در مقالات قبل توضیح دادیم شرایط آسانی دارد و اصطلاحات کمی را نیز در بر می گیرد.بطور مثال کارت پرواز (Boarding Pass) کارت کوچکی است که در فرودگاه به شما تعلق می‌ گیردکه در آن شماره صندلی، گیت(Gate – محل ورود به پرواز)، نام مسافر، برچسب بار، نام پرواز و ساعت باز شدن گیت توضیح داده میشود.حضور مسافر 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه کمک میکند که صندلی بهتری در طول پرواز داشته باشید.

پرواز ترانزیت:

به پروازهای خارجی اطلاق می شود که برای رساندن شما به مقصد در شهر یا شهرهایی توقف میکنند و شما با خروج از هواپیما و گذراندن ساعاتی در سالن ترانزیت (انتظار) به پرواز بعدی هدایت می شوید.کلیه پروازهای خارجی موظف هستند در فرودگاه اصلی شهر خود توقف نموده و پروازهای بعدی این شرکت هوایی شما را به مقصد اصلی خواهد رساند.

پرواز سوتو:

پروازی که نه مبدا پرواز و نه مقصد پرواز کشور ایران است سوتو نامیده میشود.برای تهیه بلیط سوتو فقط آژانس های بند الف (آژانس هایی که اجازه صدور بلیط سیستمی دارند) می توانند به شما در صدور بلیط کمک کنند.شرایط بلیط سوتو تقریبا مانند بلیط چارتر است و تغییرات تاریخ یا اسم در آن انجام نمی شود.

ایرلاین:

هواپیمایی که بلیط آن را تهیه کرده اید ایرلاین نامیده می شود.از ایرلاین های داخلی به ایران ایر و ماهان و از ایرلاین های خارجی به ترکیش و امارات می توان اشاره کرد.

Arrival Time:

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات پروازی است که به معنی ساعت رسیدن پرواز به فرودگاه مقصد می باشد که در تهیه بلیط سیستمی قابل مشاهده است.

Departure Time:

در مقابل Arrival time است و به ساعت خروج پرواز از فرودگاه مبدا اشاره دارد.

Delay:

بسیار اتفاق می افتد که پرواز شما با تاخیر انجام می شود و ساعاتی را در فرودگاه به انتظار بگذرانید.در این هنگام پرواز شما دچار Delay شده است.تاخیر بیش از 3 ساعت طبق قانون پروازی می تواند توسط مسافر و با ممهور شدن به مهر ایرلاین کنسل شود.

Ontime:

بر خلاف Delay می باشد و نوید بخش انجام پرواز در ساعت مقرر شده در بلیط شما می باشد.ontime بودن پرواز از طریق فرودگاه در روز پرواز اعلام می شود.

Non Refundable:

در بلیط های کلاس پائین‌تر‌ پروازهای سیستمی و کلیه پروازهای چارتر با این کلمه مواجه خواهید شد و به معنی غیر قابل استرداد و پس دادن بلیط می باشد و حتی با پرداخت جریمه نیز نمی توانید بلیط را کنسل نمائید

Change Name:

در بلیط های چارتر یا سیستمی قبل از انجام پرواز با پرداخت جریمه گاهی می‌توانید در صورت صرف‌نظر کردن از پرواز شخص دیگری را جایگزین خود نمائید.این تغییر نام می تواند از طرف شما معرفی گردد و گاهی با خوش شانسی مسافر دیگری حاضر شود در تاریخ شما به سفر بپردازد.

Change Date:

تغییر تاریخ هم از اتفاقات شایعی است که برای مسافرین پیش می آید و همانند تغییر نام با پرداخت جریمه در صورت میسر بودن و داشتن ظرفیت پرواز در تاریخ دیگری می توانید از آن استفاده نمایید.

Cancel:

در صورتیکه با وجود تمام جرایم پروازی مجبور به کنسلی پرواز شدید این واژه برایتان کاربرد پیدا خواهد کرد.در پروازهای سیستمی و چارتر قانون مربوط به جرایم کنسلی در مقاله های دیگر برایتان توضیح داده شده است.